Урок української мови у 8 класі
Смоляр Т.М.
Тема: Поняття про відокремлення. Відокремлені другорядні члени речення
Мета: сформувати в
учнів поняття про відокремлення, ознайомити з видами відокремлених членів
речення, розвивати вміння знаходити відокремлені члени речення в ускладнених
реченнях, аналізувати ці речення у висловлюваннях, моделювати й конструювати їх
відповідно до комунікативного завдання; виховувати прагнення до самоосвіти.
Цілі.
Учні
знатимуть:
відомості про відокремлення, які члени речення можуть відокремлюватися.
Учні
вмітимуть:
знаходити відокремлені члени речення, правильно використовувати їх у мовленні,
шанувати роботу на уроці.
Тип
уроку:
урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
I.
Мотиваційний етап
1.
З'ясування емоційної готовності до уроку.
«До успіху»
Усміхніться один одному, подумки
побажайте успіхів на цілий день.
- Я
бажаю вам творчої праці, успіхів і хороших оцінок
Для того, щоб впоратися на уроці з
завданнями, будьте старанними і слухняними.
II.
Цілевизначення і планування
1.
Оголошення теми уроку
- Ми
розпочинаємо вивчати нову тему «Речення з відокремленими членами».
2.
Визначення цілей уроку
Відкрийте
підручник на с.143, прочитайте, які завдання стоять перед вами протягом
вивчення цієї теми.
Бажаю успіхів!
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Записати речення, розставити розділові знаки, підкреслити головні та
другорядні члени речення.
Через тумани лихі, через велике горе ти
світиш мені, на щастя, моя зоре.
2. «Незакінчене речення».
ü Простим реченням називається…
ü Просте речення може бути ускладнено…
ü Просте речення може ускладнюватись однорідними членами, звертаннями,
вставними конструкціями та відокремленими членами.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
1. Робота з підручником с.144
ü Розтлумачити значення слова «відокремлений», використовуючи
синоніми. (Відмежований, відділений, виділений).
ü Які члени речення можуть бути відокремленими? Чому тільки другорядні? (Головні члени речення є носіями основного
повідомлення, основної думки, а другорядні члени речення виражають доповнення
до основного твердження тому, щоб підсилити, уточнити або виділити якусь
частину основного повідомлення і відокремлюються другорядні члени)
ü З якою метою відокремлюють другорядні члени речення? (Для посилення їхнього значення)
ü Як в усному мовленні та на письмі виділяють відокремлені члени речення?
ü Чи є вони членами речення?
V. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи з ним
1. Дослідження – пошук. «Умови відокремлення другорядних членів речення»
ü Записати речення.
ü Знайти відокремлені члени речення, підкреслити їх.
ü Визначити умови відокремлення.
Умови відокремлення
другорядних членів речення
Приклади
|
Умови
|
1. Самітня тополя, струнка і зелена, стояла при дорозі.
|
1. Незвичний, зворотний порядок слів у реченні.
|
2. Будучи дуже пошкодженим, човен швидко тонув.
|
2. Додаткове значення причини.
|
3. А він іде, високий, посивілий, поле оглядає.
|
3. Якщо стосуються особового займенника.
|
4. Соловей, стуливши очі, в келих ночі срібло точе. Неподалік проходила
дорога, стоптана копитами коней.
|
4. Дієприкметниковий і дієприслівниковий звороти, які стоять після
означуваного слова.
|
5. Тут, на узліссі, розкіш була вітрові.
|
5. Уточнювальне значення.
|
2. Подані
речення перебудувати так, щоб у них були відокремлені члени речення.
Перебудовані речення записати, відокремлені члени речення підкреслити.
Дрібний холодний
дощ ішов аж до вечора.
Чорне й високе небо тремтить від блискучого розсипу
зірок. Недалеко почулася дівоча пісня, що була сповнена надії. Коли дівчата
побачили чоловіка, вони обірвали спів.
Для довідок. Дощ ішов аж до
вечора, дрібний, холодний. Небо, чорне й високе, тремтить від блискучого
розсипу зірок. Недалеко почулася дівоча пісня, сповнена надії. Побачивши
чоловіка, дівчата обірвали спів.
3. Творче конструювання.
Ускладнити просте речення відокремленими членами речення.
Кожній людині
потрібно знати історію своєї країни.
ü З якою метою
робили ці вправи?
ü Чому навчилися?
ü Чи хотіли б
учитися далі?
VI. Підсумок уроку
ü Над якою темою працювали?
ü Які завдання ставили?
ü Чи потрібні будуть вам отримані знання в реальному житті? Навіщо?
Не достатньо тільки отримати знання,
Треба вміти їх використовувати!
VІІ. Домашнє завдання
Вивчити
теоретичний матеріал на с. 144.
Виконати завдання за вибором.
1. Письмово виконати вправу 312.
2. Виписати з підручника історії чи географії 5 речень із
відокремленими членами, підкреслити їх.
ДОДАТОК
Самостійна робота в парах.
ü
Розставити розділові знаки.
ü Відокремлені члени речення підкреслити.
І снігом всю землю покрила природа, сумна і німа.
(Б.Грінченко.) Фронт зими, просунувшись
на південь, перейшов і через наш садок. (М.Доленго.) Сонце – стомлене,
велике – заходило. (Є.Гуцало.) Пішов дощ, дрібний та тихий. (Панас Мирний.)
Різдвяна ніч, кована зорями, стояла в степу пишна й красна. (Г.Косинка.) А
хуртовина всю ніч розстилала по стріхах білі хутрові ковдри, нагромаджувала під
стінами і парканами пухкі кургани, завалювала вікна і, знесилівши, лягала на
ганках чи то білими сніговійними ведмедями, чи то вірними ланцюговими собаками.
(З.Тулуб.)
Урок української мови у 8 класі
Смоляр Т.М.
Тема: Відокремлені означення.
Мета:
поглибити
знання учнів про відокремлені означення, ознайомити з основними
способами морфологічного вираження відокремлених означень, їх місцем у
реченні відповідно до
означуваного слова;
формувати
вміння знаходити у тексті відокремлені й невідокремлені означення,
аналізувати їх, правильно інтонувати речення з відокремленими означеннями,
правильно будувати речення з дієприкметниковим зворотом;
розвивати
творчі вміння трансформувати речення з невідокремленими означеннями на
речення
з відокремленими означеннями;
виховувати
любов і шану до рідної природи.
Тип
уроку:
засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. Організація початку уроку
II. Перевірка домашнього завдання.
1) Розповідь про відокремлені члени речення:
ü Простим реченням називається…
ü Просте речення може бути ускладнено…
ü Розтлумачити значення слова «відокремлений»,
використовуючи синоніми. (Відмежований,
відділений, виділений).
ü Які члени речення можуть бути відокремленими? Чому
тільки другорядні? (Головні члени
речення є носіями основного повідомлення, основної думки, а другорядні члени
речення
виражають доповнення до основного твердження тому, щоб підсилити,
уточнити або
виділити якусь частину основного повідомлення і відокремлюються
другорядні члени)
ü З якою метою відокремлюють другорядні члени речення? (Для посилення їхнього значення)
ü Як в усному мовленні та на письмі виділяють
відокремлені члени речення?
ü Чи є вони членами речення?
III. Актуалізація
опорних знань учнів.
1. Метод
незакінчених речень.
Закінчіть думку. Підр.с.47
ü
Означення – це…
ü
Узгоджені означення
– це…
ü
Дієприкметниковий
зворот – це…
ü
Дієприкметниковий
зворот виділяється комами, якщо…
ü
На письмі
дієприкметниковий зворот виділяється комами, а у вимові…
IV. Повідомлення
теми, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
V. ОПРАЦЮВАННЯ
НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Спостереження над мовним матеріалом.
— Простежте, за яких умов означення відокремлюється.
2. Робота з підручником с.147.
ü Перевірка правильності виконанння завдання.
ü
Чи співпали ваші
висновки з тим, що написано в підручнику?
3. Я
–дослідник.
Дослідження-аналіз
тексту "Соняшники”. (Вправа 317)
Прочитайте
текст. Зверніть увагу на слова, написані жирним. Чому у реченні вони
відокремлені комами?
Соняшники
Цвітуть
соняшники. Озвучені бджолами, вони чомусь
схожі а круглі кобзи, які земля
підняла зі свого лона на високих живих
стеблах. Живе тіло кобз, пахуче, укрите жовтим пилом, поросле
пелюстками, світить і золотіє, щось промовляє своєю усмішкою, широкою,
незгасаючою.
Скільки
того сміху на городі! Усі соняшники сміються, веселі, але
водночас по-доброму замислені. Кожен щось хоче сказати тобі, тільки
підійди, наблизь своє обличчя до нього,
уважного і доброзичливого (Є.
Гуцало).
VI. Усвідомлення
здобутих знань у процесі практичної роботи
1. Я експериментую (Творча робота)
Перебудуйте речення так, щоб невідокремлені означення
стали відокремленими
Дівчата наближалися до
високої, стрімкої та загадкової кручі.
Нагріта за день земля дихала
теплом.
Рефлексія.Отже, означення
у реченні можуть відокремлюватися, а можуть і не
відокремлюватися.
Від чого це залежить? (від місця означення у реченні).
За допомогою чого
відокремлюються означення (розділових знаків (на письмі) та інтонації
(усне
мовлення))
2. Перетворити речення з відокремленими
означеннями на речення з невідокремленими.
А тії квіти, шовком вбрані,
попадали.
Високий, гнучкий, мав гуцул
гарне лице.
А яскрава мелодія, радісна і
сяюча, співає і летить далі.
3. Доповніть речення відокремленими означеннями.(
Робота за варіантами)
Сонце зійшло над лісом.
Лист надіслали поштою.
Їй подобалося працювати в саду.
4. Робота з підручником. Робота в групах (3 групи)
Вправа 324
ü Означуваним словом є особовий займенник (3, 4)
ü Відділені від означуваного слова іншими членами речення
(1, 5)
ü Зворот стоїть після означуваного слова (2, 6)
5. Вправа 320 (самостійно)
VII. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок
1. Евристична бесіда.
1. Які члени речення називаються відокремленими?
2. Які члени речення можуть відокремлюватися?
3. Коли означення відокремлюється у реченні?
4. За допомогою чого відокремлюються означення у
реченні?
VIII. ПІДБИТТЯ
ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
— Чим корисний був для вас цей урок?
IX. Домашнє
завдання
1. Вивчити теоретичний матеріал підручника с.147.
2. Письмово вправа 329
3. Творче завдання на 12б. – вправа 330 (варіант В)
|
Немає коментарів:
Дописати коментар